Wybieramy dobrą karmę dla naszego psa

Zapewne dla każdego psa nie ma ważniejszej na świecie sprawy niż posiadanie opiekuńczego i kochającego właściciela. Jednak zaraz za tą potrzebą, plasuje się z pewnością regularny, pełnowartościowy posiłek, który utrzyma naszego pupila w zdrowiu i dobrej formie. W dzisiejszym świecie nasz czworonożny przyjaciel miałby kłopot, aby sam sobie zapewnić odpowiednie i bogate w wartości odżywcze pożywienie – zadanie to spada więc na nas.

Na rynku dostępnych jest wiele karm dla psów, które występują w dwóch podstawowych formach – suchej oraz mokrej. Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Karma sucha jest bardziej popularna z dwóch ważnych powodów. Pierwszym z nich, którym kieruje się zapewne większość psich właścicieli, jest wygodna podawania i jej przechowywania. Suche ziarna karmy można w każdym momencie szybko dosypać naszemu głodnemu czworonożnemu przyjacielowi do miski. Karma sucha sprzedawana jest bardzo często w pokaźnego rozmiaru opakowaniach, co często wpływa też na jej atrakcyjniejszą cenę. W przeciwieństwie do karmy mokrej termin ważności po otwarciu opakowania jest znacznie dłuższy, a jedyne, o czym musimy pamiętać to szczelne zamknięcie worka, by pożywienie dla naszego czworonożnego przyjaciela nie zwietrzało.

Radosny, czarny pies z wysuniętym językiemKarma sucha, w przeciwieństwie do jej mokrego odpowiednika, z reguły zawiera również więcej składników odżywczych, gdyż pozbawiona jest niemal całkowicie wody. Dla przykładu karma mokra zawiera w sobie około 80% wody, co przekłada się oczywiście na zawartość wartości odżywczych w porcji karmy, którą nasz pupil raczy się podczas jednego posiłku. Czy wybierzemy karmę suchą, czy mokrą, ważne jest, aby zawierała ona jak najwięcej białka zwierzęcego – najważniejszego składnika żywieniowego dla naszych psów. Im więcej mięsa w karmie, tym lepiej. Z drugiej strony powinniśmy, jak ognia unikać karm, które zawierają zboża jako wypełniacze, gdyż wszystko, co zawiera gluten w dużych ilościach, jest bardzo obciążające dla żołądków naszych czworonożnych przyjaciół.

W następnym artykule postaram się przybliżyć jaka sucha karma dla kota będzie najlepszym wyborem.