Dom z ogrodem – przyjemność czy udręka?

dom-z-ogrodem-1

Wkraczając w okres dorosłego życia, każdy człowiek dąży do niezależności. Podejmujemy istotne decyzje, które wpływają na dalszy rozwój naszego życia. Kończymy studia, rozpoczynamy pierwszą pracę, wyprowadzamy się od rodziców. Na początku wynajmujemy pokój. Potem, wraz z rozwojem materialnym, decydujemy się na samodzielne mieszkanie. Zakładamy rodzinę i znów stajemy w obliczu podejmowania nowych, ważnych decyzji. Chcemy być u siebie i pracować na własny rachunek. Często marzymy, aby mieć własny dom z ogrodem, po którym będą beztrosko biegały nasze dzieci. Chcemy stworzyć miejsce, w którym, będziemy grillować i spędzać wolny czas. Jeżeli nie macie takich doświadczeń, to przybliżę wam temat posiadania domu z ogrodem.

Moje rodzinne gniazdko to domek bliźniak. Przed domem rośnie trawa, posesję od strony drogi odgradza piękne żeliwne ogrodzenie, a dojazd do garażu wyłożony jest kostką brukową. Za domem znajdziemy piękny ogród, podobny miejscami do małego sadu. Pośród owocowych drzewek stoi drewniana huśtawka, a za nią nieśmiale wybija się rządek malin. Cały teren ogrodzony jest iglakami sięgającymi około 3 metrów wysokości. Wszystko wygląda na zadbane i dopieszczone. To wspaniałe uczucie, kiedy w pełnym słońcu możesz położyć się na trawie i dostrzec toczące się pomiędzy jej źdźbłami życie.

Kiedy zastanowimy się nad tym głębiej, dojdziemy do wniosku, że cała zieleń otaczająca nasz dom to efekt naszej ciężkiej pracy. Najpierw należało przekopać i oczyścić grunt. Ziemia nie należała do zbyt żyznych, należało więc ją nawieźć odpowiednim nawozem ogrodowym. Następnie posiano trawę, co wymagało ogromu pracy i długiej pielęgnacji, by efekt był dla nas zadowalający. Każdy iglak musiał zostać zakupiony, przywieziony i posadzony. Wymagał uwagi regularnego podlewania, zwłaszcza zaraz po posadzeniu, tak jak i cała reszta drzewek i rosnących w ogrodzie kwiatów. Huśtawka, która kojarzy się z relaksem i beztroską, również musiała zostać zbudowana, oszlifowana, pomalowana i zabezpieczona przed wilgocią. Jabłonie, które dają moim zdaniem najlepsze owoce świata, muszą być co pewien czas podcinane, pryskane i zabezpieczane przed gryzoniami. Pozostałe, mniejsze rośliny też należy odpowiednio chronić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, okrywając je w odpowiedni sposób.

Całość ogrodowych prac wymaga od nas ogromnego poświęcenia i zaangażowania. Nie każdy ma tyle wolnego czasu, by z przyjemnością podlać czy skosić trawnik. Nie każdy czerpie przyjemność z pielenia kwiatów, nie każdy też ma w sobie pasję do pielęgnacji roślin. Dlatego tak ważne jest, aby decyzja o domu z ogrodem była w pełni przemyślana, gdyż w innym wypadku może okazać się, że staliśmy się niewolnikami własnych marzeń.