Domy Banino w Programie MDM

domy-banino-w-programie-mdm

Własne lokum to bez wątpienia marzenie każdej młodej pary. Bardzo często sytuacja finansowa nowożeńców nie sprzyja zamieszkaniu „na swoim” i często zmusza ich do wynajmowania małego mieszkanka lub, co gorsza, „pomieszkiwania” u rodziców. Jak wiadomo, wynajmowanie na dłuższą metę się nie opłaca, a mieszkanie z rodzicami pod jednym dachem może prowadzić do różnego rodzaju konfliktów, które negatywnie wpływają na stan małżeństwa. Na szczęście państwo już od około 10 lat wspiera młode osoby i rodziny w procesie zakupu pierwszego mieszkania, wprowadzając w życie różne rządowe programy wspierające.

Powołany do życia w 2007 roku program „Rodzina na swoim” ułatwiał małżeństwom spłacanie rat kredytu mieszkaniowego, pokrywając przez 8 lat połowę miesięcznej raty. Inicjatywa ta z powodzeniem odciążała młode pary od konieczności pokrywania dość wysokich rat kredytu mieszkaniowego, redukując znacznie wysokość comiesięcznych wydatków. Pomoc w zamieszkaniu „na swoim” doceniło wiele osób i program cieszył się przez lata wielkim powodzeniem.

Jego następca – rządowy program „Mieszkanie dla młodych” (w skrócie MDM) funkcjonujący do dziś od 2013 roku, skupił się na pomocy innego rodzaju – jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, sięgającego nawet do 30% wartości odtworzeniowej mieszkania. Na procent dofinansowania wkładu oraz powierzchnię lokum, która może być objęta programem, ma wpływ szereg czynników, z których najważniejszym jest ilość dzieci w rodzinie. Istnieją także limity wielkości powierzchni użytkowej lokalu – odpowiednio jest to 75m2 dla mieszkań (85m2, gdy w rodzinie jest co najmniej troje dzieci) i 100m2 dla domków jednorodzinnych (110m2 w przypadku rodzin wielodzietnych – 3 i więcej). Co ciekawe o środki z programu MDM ubiegać mogą się również single oraz pary bezdzietne, z tym że dofinansowanie wkładu własnego wyniesie wtedy jedynie 10% odtworzeniowej wartości mieszkania. Od jakiegoś czasu nie jest również konieczne pozostawanie w związku małżeńskim. Program z założenia miał ułatwić zakup mieszkania ludziom młodym, stąd podstawowym kryterium otrzymania dofinansowania jest wiek – maksymalnie 35 lat. W przypadku małżeństw powyższe wiekowe kryterium musiał spełniać młodszy z małżonków. Maksymalny wiek nie dotyczył par i małżeństw, które ubiegały się o dofinansowanie z programu MDM, posiadając co najmniej trójkę dzieci.

Niemal wszyscy deweloperzy dostosowali swoje oferty do wymogów programu MDM. W Polsce powstało wiele osiedli, zarówno z mieszkaniami, jak i domami jednorodzinnymi. Przykładem może być tu zlokalizowane pod Gdańskiem Banino Domy MDM są tam bardzo popularne i ciągle pojawiają się u deweloperów nowe oferty, zarówno z mieszkaniami, jak i domkami jednorodzinnymi. Domy w do kupienia w tym programie znajdziecie na https://dommoichmarzen.eu/o-firmie.

Program „Mieszkanie dla młodych” bardzo pozytywnie wpłynął na rozwój pierwotnego rynku mieszkaniowego w naszym kraju. Przede wszystkim zauważono wzrost sprzedaży nowych nieruchomości, kosztem tych z rynku wtórnego. Ponadto poprzez wzmożone działania inwestycyjne deweloperów na obrzeżach miast, wiele granicznych dzielnic rozbudowało się i zyskało nową, atrakcyjną infrastrukturę. Najlepszym przykładem jest tu wspomniane przeze mnie wcześniej Banino Domy MDM tworzą tam całe osiedla, a mała wioska przekształciła się w jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów przylegających do Trójmiasta.