Koci domownik – jak się przygotować?

Koci-domownik-jak-się-przygotować-1

Wiele osób od zawsze chciało mieć w domu psa, kota  lub inne domowe zwierzątko. Zwłaszcza dzieci marzą o futrzanym przyjacielu, w którego mogłyby się wtulić, pobawić się, czy pójść na spacer. Nasze pociechy prawie zawsze obiecują, że będą dbały o nowego domownika najlepiej jak potrafią, po czym ten obowiązek przeważnie spada na rodziców. W zależności od upodobań czy trybu życia, decydujemy się jakie zwierzątko dołączy do naszej rodziny. Coraz częściej ludzie wybierają koty, ze względu na ich bezproblemową „obsługę”.

Aby nasz nowy domownik czuł się w naszym mieszkaniu w pełni komfortowo, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Podstawowym i najważniejszym elementem jest kocia kuweta. Kot jest zwierzęciem bardzo czystym i udając się „za potrzebą” wymaga intymności i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest aby kuweta w pełni odpowiadała naszemu pupilowi. Ze swojego doświadczenia mogę polecić kuwetę zabudowaną. Ten rodzaj kociej toalety ma wiele zalet. Kot nawet w towarzystwie człowieka, ma wtedy odrobinę spokoju i intymności, a zawartość kuwety nie jest widoczna. Taka kuweta posiada ponadto filtry, które absorbują zapachy wydostające się ze jej środka.

Kolejnym ważnym elementem jest żwirek. Rynek jest pełen produktów tego typu, więc z pewnością każdy znajdzie rodzaj trafiający w upodobania jego ukochanego futrzaka.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje żwirku dla kota:

  • Żwirek benitowy jest najbardziej zbliżony do piasku, jednak kurzy się i nie pochłania zapachów.
  • Żwirek silikonowy pięknie pochłania wilgoć – eliminując zapachy, ale nie można go stosować u kotów z alergią.
  • Żwirek drewniany – ten rodzaj kociego żwirku wypada moim zdaniem najlepiej. Nie pyli, nie uczula, ponadto pochłania zapachy i wilgoć, tworząc żwirkowe bryły – łatwe do „utylizacji” muszli klozetowej.

Kiedy już zapewnimy kotu toaletę, możemy skupić się na jadalni. Kot jest łowcą i jego naturalnym instynktem jest poszukiwanie po posiłku wodopoju. Koty mają różne upodobania, dla jednych wodopojem jest strumyk bieżącej wody w wannie, a dla innych szklanka z wodą stojąca na nocnym stoliku. Co kot to inny pomysł na zaspokojenie pragnienia. Ważne jest, aby to miejsce było łatwo dostępne. Warto zakupić więc kilka miseczek i umieścić je w różnych miejscach mieszkania. Miseczki powinny być ceramiczne, gdyż w takich łatwiej utrzymać czystość.

Pamiętajmy, że przyjmując zwierzę pod swój dach bierzemy za nie pełną odpowiedzialność. Każde istnienie zasługuje na miłość i szacunek. Jeśli będziemy dbali o niezależność i swobodę naszego pupila, on odwdzięczy się nam swoją przyjaźnią, oddaniem i bliskością. To wartości, których u zwierzęcia nie można kupić.