Mieszkanie na kredyt – czy warto się na to decydować?

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu z nas, jednak mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Taka sytuacja nie ma wielu rozwiązań: można bowiem zdecydować się na dalszy wynajem lub podjąć decyzję o zasięgnięciu kredytu hipotecznego. Czy warto decydować się na to drugie?

Kredyt hipoteczny – poważne zobowiązanie

Każda pożyczka to duże zobowiązanie, które zazwyczaj związuje kredytobiorcę z instytucją udzielającą kredytu na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jest to całkiem spory okres, którego nigdy nie da się przewidzieć do końca. Z tego powodu absolutnie konieczne jest poważne zastanowienie się nad tym, czy kredyt to opcja, na którą możemy sobie pozwolić. Należy pamiętać, że nawet jeśli uważamy, że tak właśnie jest, to wszystko zostanie dokładnie zweryfikowane przez bank, który dokładnie wyliczy naszą zdolność kredytową.

Zalety wzięcia kredytu na mieszkanie

Wzięcie kredytu ma jedną zasadniczą zaletę: pozwala na stanie się właścicielem mieszkania, za które i tak trzeba płacić. Jest to doskonała alternatywa do długoterminowego wynajmu, który pochłania przecież ogromną część miesięcznego, domowego budżetu. Nierzadko zdarza się nawet, że suma raty za kredyt oraz opłat eksploatacyjnych wynosi mniej niż należność za wynajmowaną nieruchomość. W takim przypadku dla wielu osób wybór jest oczywisty.

Całkowita własność po spłacie zobowiązań to ogromny atut, który w przyszłości może nawet stać się źródłem przychodu – zawsze przecież mieszkanie można komuś wynająć! Pewnym pomysłem może być także zamieszkanie w nowym obiekcie z kimś, kogo czynsz będzie pokrywał część miesięcznych zobowiązań.

Wady rozwiązania

Minusem wzięcia kredytu jest oczywiście długotrwałe związanie się z bankiem lub firmą udzielającą pożyczki. Nigdy nie można wiedzieć, jaki czeka nas los, a ze spłacania nie można wycofać się bez konsekwencji. Utrata pracy, czy rozstanie mogą istotnie skomplikować całą sprawę, a potencjalne skutki takiego działania są zazwyczaj bardzo niekorzystne. Kredyt hipoteczny może także sprawić, że kredytobiorca stanie się „uziemiony” w jednym miejscu – nawet wtedy, gdy zdecyduje się zmienić miejsce zamieszkania. W takim przypadku uzyskanie kolejnego kredytu na kolejną nieruchomość może być niezwykle trudne.

Podsumowanie

Chociaż kupno mieszkania na kredyt wiąże się z pewnymi wadami, to w ostatecznym rozrachunku warto zdecydować się na taki krok. Warto przecież stać się właścicielem nieruchomości niż spłacać kredyt kogoś innego.

 

Więcej informacji o kredycie hipotecznym znajdziesz na https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne