Pośrednik nieruchomości: korzystać czy nie?

real-estate-agent-1966485_960_720

Kiedy będziemy chcieli nabyć nieruchomość, mamy dwie drogi do wyboru. Pierwsza to zaufanie sobie w pełni i poleganie na własnej wiedzy. Druga to skorzystanie z usług pośrednika do spraw nieruchomości. Które wyjście jest lepsze dla nas? Co się bardziej opłaca? Poszukajmy razem odpowiedzi.

Pierwsza z dróg wydaje się dość prosta. Wszystko robimy sami. Zarówno wyszukiwanie odpowiedniej oferty, negocjowanie, jak i finalny zakup – za wszystkie sukcesy odpowiadać będziemy my. Jednak musimy pamiętać o tym, że to wszystko, co przeoczyliśmy, nie doczytaliśmy lub pominęliśmy w całym procesie – to również nasza wina i cena, którą zapłaciliśmy za nieodpowiednie przygotowanie do zakupu.

Jeżeli wybralibyśmy drugą drogę, tych błędów prawdopodobnie udałoby się uniknąć. Dla pośrednika wyszukiwanie takich błędów i pomoc w negocjacjach to chleb powszedni. Jego rola nie ogranicza się do jak wiele osób myśli, zarobienia prowizji, ale do zapewnienia bezpieczeństwa całego podczas całego procesu.

Powiedzmy, że zdecydowaliśmy się powierzyć kupno lub sprzedaż nieruchomości pośrednikowi.

Jakie są obowiązki każdej ze stron?

Obie strony muszą podpisać pisemną umowę pośrednictwa, zawierającą numer licencji pośrednika i informacji o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za wszystkie szkody wyrządzone podczas czynności pośrednictwa. Ustalone w niej zostaje szereg obowiązków każdej ze stron, w tym zapłata za wykonaną usługę.

Ile wynosi zapłata za usługę i czy mi się to opłaci?

Pośrednik pobiera swoją zapłatę w formie prowizji od wartości nieruchomości. Strony ustalają jej wielkość indywidualnie przy podpisywaniu umowy między stronami. Najczęściej spotykanymi wielkościami są te w przedziale od 2% do 3%.

Pośrednik nie chce być naszym wrogiem. Jest osobą, która ma nam pomóc uniknąć niepotrzebnych kosztów przy kupnie i sprzedaży naszych nieruchomości. Jego wiedza i doświadczenie ma pomóc nam w zrealizowaniu transakcji w sposób szybszy i bezproblemowy.