Przymiarki do kupna mieszkania – na co zwrócić uwagę?

mieszkanie-1

Zakup mieszkania do bardzo ważna decyzja, często wiążąca nas z danym miejscem na długie lata. Przygotowując się do zakupu lokum, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw między wyborem mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Postaram się choć część z nich wam przybliżyć.

Podstawowym kryterium jest budżet jakim dysponujemy. Mieszkania z rynku wtórnego są często tańsze od tych nowo budowanych. Większość z nich to konstrukcje stare, mieszczące się w blokach z „wielkiej płyty” i musimy się wtedy liczyć z wszystkimi niedoskonałościami tej technologii budowania (krzywe ściany, sufity czy posadzki). Oczywiście wszystkie te niedoskonałość można dodatkowym nakładem finansowym wyeliminować. Kwestią względną jest częsta obecność w starszych mieszkaniach z rynku wtórnego instalacji gazowej. Z jednej strony jest to dość niebezpieczne i przestarzałe rozwiązanie. Z drugiej zaś, ogranicza koszty eksploatacji kuchni w długim okresie w porównaniu do kuchenek zasilanych prądem, obecnych w nowszych budynkach mieszkalnych (brak tam instalacji gazowych). Przy ostatniej popularyzacji indukcji ta różnica w kosztach eksploatacji powoli się zaciera.

Lokalizacja to kolejna warta uwagi kwestia. Nowobudowane osiedla, mimo posiadania atrakcyjnego zaplecza rekreacyjnego, są często zlokalizowane na obrzeżach miast, a to nierzadko przekłada się na dłuższe dojazdy i powroty z pracy. Może się zdarzyć, że w początkowej fazie rozwoju osiedla będzie nam również doskwierał brak blisko położonego sklepu, przedszkola czy szkoły. Trzeba się z tym liczyć, aczkolwiek wraz z rozrastającym się terenem i nowym mieszkańcami okolicy, problem ten zapewne się rozwiąże.

Kolejną zasadniczą sprawą, która powinniśmy wziąć pod uwagę myśląc o zakupie mieszkania jest to, że lokalu z rynku pierwotnego nie kupimy od ręki. Podpisując umowę często przyjdzie nam poczekać kilka lat zanim wprowadzimy się do naszego wymarzonego lokum. Decyzja ta zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, gdyż mimo podpisania stosownych umów, deweloper może w trakcie budowy naszego osiedla popaść w kłopoty finansowe. Sytuacja ta może dodatkowo wydłużyć czas naszej przeprowadzki do nowego mieszkania lub w ogóle ją uniemożliwić. Dlatego tak ważne jest by w procesie planowania zakupu wybrać renomowaną, rozpoznawalną na rynku firmę deweloperską – oszczędzi nam to późniejszych stresów.

Temat który dziś rozpocząłem jest bardzo szeroki i wymaga poruszenia jeszcze wielu kwestii. Z pewnością więc do niego wrócę przy okazji kolejnych wpisów. Do zobaczenia! 🙂